New Public Governance in the Visegrád Group (V4) - from a traditional model to the paradigm of professionalism? 2015

Koordinátor za UK: Pavol Baboš

Katedra politológie je riešiteľom výskumného projektu "New Public Governance in the Visegrád Group (V4) - from a traditional model to the paradigm of professionalism?" Hlavným riešiteľom je poľská Univerzita vo Wroclawi, ďalšími partnermi sú Masarykova Univerzita v Brne a maďarská Univerzita v Szegede. Cieľom je rozvinúť interdisciplinárnu diskusiu venovanú skúsenostiam a perspektívam moderného riadenia štátu v krajinách V4. Projekt je financovaný Vyšehradským fondom.

Viac o projekte sa dočítate na stránke projektu.

ÚLOHA PREDSEDNÍCTVA EÚ PO LISABONSKEJ ZMLUVE: VÝSKUM VYBRANÝCH ZDIEĽANÝCH PRÁVOMOCÍ, 2013-2015

Grant VEGA  

Zodpovedný vedúci riešiteľ: Vladimír Bilčík, zástupca: Matúš Mišík

Projekt analyzuje zmeny v predsedníctve v Rade EÚ po prijatí Lisabonskej zmluvy v roku 2009. Detailne sa venuje úlohe predsedníctva v Rade EÚ v rámci troch vonkajších politík EÚ (Východné partnerstvo, energetická politika, rozširovanie) a jednej novej inštitúcie (ESVČ), ktoré tvoria štyri prípadové štúdie. Projekt skúma úlohu predchádzajúcich predsedníctiev krajín V4 v nových podmienkach väčšieho zdieľania právomocí EÚ a členských štátov vo vonkajšej politike EÚ. Zároveň analyzuje české, maďarské a poľské skúsenosti, ktoré môžu byť užitočné pre predsedníctvo SR v Rade EÚ v druhej polovici roku 2016. Za účelom dosiahnutia cieľov projektu vytvorí výskumný tím databázu troch typov empirických dát, ktoré budú využité pri analýze: hĺbkové rozhovory, primárne dáta (dokumenty EÚ, vládne stratégie a pozície, štatistiky) a sekundárnu literatúru. Predložený projekt využíva kvalitatívne metódy na skúmanie vzťahov medzi inštitúciami EÚ a predsedníctvom po prijatí Lisabonskej zmluvy.

MENIACI SA SYSTÉM ZAHRANIČNEJ POLITIKY EÚ A MALÉ ČLENSKÉ ŠTÁTY (EUFORPOL), 2011-2014

Grant APVV-0484-10

Zodpovedný riešiteľ: Jozef Bátora, zástupca pre Katedru politológie: Vladimír Bilčík

Výskumný tím zahŕňa výskumných pracovníkov z Ústav európskych štúdií a medzinárodných vzťahov FSEV UK, Ústavu sociálnej antropológie FSEV UK a Katedry politológie FiFUK. EUFORPOL skúma vznikajúci systém vytvárania zahraničnej politiky EÚ a úlohu malých členských štátov v tomto systéme z hľadiska teoretických a metodologických prístupov politológie, medzinárodných vzťahov, organizačnej teórie, práva a sociálnej antropológie.